Kas ir sociālā uzņēmējdarbība?

  1. tās būtība
  2. kritēriji
  3. nošķiršana no citiem uzņēmējdarbības veidiem
  4. lielākie izaicinājumi Latvijā

Video

Sociālā uzņēmējdarbība ļauj risināt sociālās problēmas ar biznesa instrumentiem - uzņēmums ražo preces vai sniedz pakalpojumus ar mērķi risināt sociālo problēmu, nevis ar mērķi gūt finansiālu labumu uzņēmuma īpašniekiem.

Definīcijas. Kritēriji

Pasaulē tiek lietotas vairākas definīcijas un kritēriji, kas raksturo sociālo uzņēmējdarbību, taču visizplatītākais kritēriju piecinieks ir šāds:

  • uzņēmuma mērķis - risināt sabiedrībai nozīmīgu sociālo problēmu, radot novērtējamu un derīgu sabiedrisko labumu;
  • tas organizē darbību atbilstoši komercdarbības praksei, radot preces un sniedzot pakalpojums tirgum; 
  • peļņa tiek novirzīta sociālo mērķu sasniegšanai, uzņēmuma darbības attīstībai vai rezerves fonda veidošanai;
  • darbiniekiem tiek maksāts samērīga un tirgum atbilstoša atlīdzība par darbu;
  • uzņēmuma pārvaldes metodes un īpašumtiesību īstenošana balstās uz demokrātiskiem un līdzdalības principiem, uzņēmuma pārvaldē iesaistot darbiniekus vai ieinteresētās puses.

Kas ir sociālā uzņēmējdarbība?

Eiropas Savienībā šobrīd nepastāv universāla sociālās uzņēmējdarbības definīcija. Šo jēdzienu izmanto, apzīmējot atšķirīgus uzņēmējdarbības principus un formas, un tās ietver uzņēmumu dibināšanu ar mērķi īstenot sociālus un vides mērķus.
Kopumā sociālā uzņēmējdarbība ir uzskatāma par neatņemamu Eiropas daudzveidīgās sociālās tirgus ekonomikas sastāvdaļu. Tā balstās uz solidaritātes un atbildības principiem, uz indivīda un sociālo mērķu prioritāti, sekmē sociālo atbildību, sociālo kohēziju un sociālo iekļaušanu. Sociālā uzņēmējdarbība gan ir tikai neliela daļa no sociālās ekonomikas, kas ietver arī iekļaujošu un sociāli atbildīgu uzņēmējdarbību. Sociālie uzņēmumi, kas tiek veidoti sociālās un vides jomas pilnveidei, var darboties kā sociālo pārmaiņu dzinējspēks, piedāvājot arī inovatīvus risinājumus, veicinot iekļaujošus darba tirgus un sociālo pakalpojumu pieejamību ikvienam. 

Kas ir sociālais uzņēmums?

Atbilstoši vispārpieņemtai starptautiskai praksei sociālais uzņēmums ir uzņēmums, kura galvenais mērķis ir sociālas ietekmes radīšana, nevis peļņas nodrošināšana īpašniekiem un iesaistītajām pusēm. Tas darbojas tirgū, ražojot preces un sniedzot pakalpojumus saimnieciskā veidā, kā arī izmanto peļņu sociālo mērķu sasniegšanai, un tam raksturīga atbildība pret vidi.
Mainoties sabiedrībai un tajā pastāvošajām sociālajām problēmām Eiropā, pēdējos gados tālāk attīstījies un mainījies arī sociālā uzņēmuma jēdziens. Sociālie uzņēmumi vairs nav tikai darba integrācijas uzņēmumi, vai tādi, kas rada darba vietas īpašām personu grupām. Mūsdienās par sociāliem uzņēmumiem tiek uzskatīti uzņēmumi, kas atbilst noteiktiem kritērijiem, un to darbības spektrs un risināmo problēmu loks ir daudzveidīgs.
Kopumā sociālo uzņēmumu raksturo vairākas pazīmes:
  1. vēlme atrisināt vai risināt sociālu problēmu, izmantojot biznesa metodes un instrumentus (uzņēmējdarbība, kas konkurē brīvajā tirgū);
  2. ražo preces un sniedz pakalpojumus, izmanto algotu darbaspēku ar atbilstošu samaksu;
  3. var sākties kā neliela vietēja līmeņa iniciatīva, kas tiek īstenota kopējās interesēs, sabiedriska labuma panākšanai;
  4. valsts vai pašvaldības uzņēmums, pat, ja tas pilda kādu likumā noteiktu sabiedrisku funkciju, nav uzskatāms par sociālu uzņēmumu;
  5. dibināšanas dokumentos (statūtos un dibināšanas līgumā) jāatspoguļojas sociālajam mērķim vai problēmai, kuras risināšanai uzņēmums veidots;
  6. tam jādemonstrē izmērāma pozitīva sociāla ietekme, un tas tiek pārvaldīts atbildīgā un pārredzamā veidā, jo īpaši iesaistot darbiniekus, klientus un iesaistītās puses, kuras skar uzņēmuma saimnieciskā darbība.
Jāņem vērā, ka sociālie uzņēmumi darbojas dažādās jomās - ir valstis, kur sociālā uzņēmējdarbība saistīta tikai ar darba integrāciju, taču ir valstis, kur sociālie uzņēmumi var darboties gandrīz ikvienā darbības jomā, kur risināmas sabiedrībai būtiskas problēmas. Tādējādi sociālā uzņēmējdarbība piedāvā jaunu pieeju sabiedrības problēmu risināšanai, kas nereti var būt efektīvāka un ilgtspējīgāka par pastāvošajiem risinājumiem un spēj sniegt labumu sabiedrībai kopumā.

Sociālā uzņēmējdarbība Latvijā

Lai atbilstoši Eiropas Savienības Padomes rekomendācijām sekmētu stratēģijas ”Eiropa 2020” un Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2014.–2020.gadam mērķu sasniegšanu, kā arī, lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības tiesiskā regulējuma izstrādi un nelabvēlīgākā situācijā esošu personu integrāciju darba tirgū, Labklājības ministrija 2013.gadā uzsāka darbu pie jaunās politikas iniciatīvas izstrādes. 
Lai izvērtētu situāciju Latvijā, kā arī izstrādātu priekšlikumus optimālai un uz iekļaujošu izaugsmi vērstai sociālai uzņēmējdarbībai Latvijā, Labklājības ministrijā tika izveidota darba grupa ar sociālās uzņēmējdarbības attīstību saistīto jautājumu risināšanai. Tās sastāvā ietverti gan nozaru ministriju pārstāvji, gan nevalstiskā sektora eksperti, gan arī paši sociālie uzņēmēji un pētnieki. 
2014.gada 14.oktobrī Ministru kabinets atbalstīja Labklājības ministrijas izstrādāto koncepciju “Par sociālās uzņēmējdarbības ieviešanas iespējām Latvijā”. Koncepcija paredz Labklājības ministrijai uzsākt jaunu politikas iniciatīvu sociālās uzņēmējdarbības kā īpašas grupas atzīšanai un attīstībai. 
2014.-2020.gada ES fondu plānošanas periodā darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” pasākuma “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” ietvaros Labklājības ministrija plāno īstenot sociālās uzņēmējdarbības pilotprojektu.

Normatīvie dokumenti

  1. Koncepcija “Par sociālās uzņēmēj­darbības ieviešanas iespējām Latvijā"
  2. Ministru kabineta 2015.gada 11.augusta noteikumi Nr.467 "Darbības programmas "Izaugsme un  nodarbinātība" 9.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku iekļaušanos darba tirgū" 9.1.1.3.  pasākuma "Atbalsts  sociālajai uzņēmējdarbībai" īstenošanas noteikumi"

Pilotprojekts

Labklājības ministrija no 2016.- 2022.gadam īstenos sociālās uzņēmējdarbības pilotprojektu. Tā mērķis ir noteikt un pārbaudīt optimālus risinājumus sociālo uzņēmumu izveidei un attīstībai. 
Projekta ietvaros tiks noteikti un īstenoti valsts atbalsta veidi un kārtība sociālajai uzņēmējdarbībai, tostarp tiem uzņēmumiem, kas strādā ar sociālās atstumtības riska grupām. 
Pilotprojekta īstenošanai tiks piesaistīts partneris - AS Attīstības finanšu institūcija “Altum". 
Pilotprojektā plānota sociālo uzņēmumu atbalsta sistēmas (sociālo uzņēmumu pazīmju, atlases kritēriju, atbalsta instrumentu un to piemērošanas metodikas) izstrāde un ieviešana (t.sk. finanšu atbalsta sniegšana sociālajiem uzņēmumiem). Atbalstu pasākuma ietvaros paredzēts sniegt vairākām mērķa grupām, atbalstot gan sociālās uzņēmējdarbības veicējus (komersantus, biedrības un nodibinājumus) un uzsācējus (fiziskas personas), gan arī tādas personas, kuras darba tirgū integrēsies ar sociālo uzņēmumu starpniecību: bezdarbniekus, personas ar invaliditāti un personas ar garīga rakstura traucējumiem.
Pēc sociālās uzņēmējdarbības atbalsta sistēmas ieviešanas plānots veikt atbalsta instrumentu izvērtējumu un nepieciešamības gadījumā tos pilnveidot.

ESF (Eiropas Sociālais fonda) projekts "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai"

  1. Par projektu
  2. Kontakti
  3. Aktualitātes un paziņojumi
  4. Uzraudzības padome

Pētījumi

Pētījumi (A map of social enterprises and their ecosystems in Europe) atklāj, ka sociālie uzņēmumi Eiropā pārsvarā darbojas šādās jomās:
  1. Nodrošina darba vietas mazaizsargātām personu grupām,
  2. Sniedz dažādus sociālos pakalpojumu noteiktām personu grupām, piemēram, aprūpe un medicīnas pakalpojumu sniegšana veca gada gājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām,
  3. Nodrošina dažādu publisko pakalpojumu pieejamību, piemēram, sabiedrisko transportu,
  4. Veicina sabiedrības līdzdalību demokrātijas nostiprināšanā un e-līdzdalības rīku uzturēšanā,
  5. Veic aktivitātes vides aizsardzības jomā,
  6. Sekmē godīgas tirdzniecības principa ievērošanu, izskaužot bērnu nodarbināšanu vai resursu noplicināšanu.
Vērtējot sociālo uzņēmumu ienākumu avotus, pētījumos secināts, ka tos veido gan pašu nopelnītie līdzekļi, gan atbalsta mehānismi, piemēram, valsts subsīdijas un granti, ziedojumi, brīvprātīgais darbs un nodokļu atlaides.
  • Pētījuma rezultāti par Latviju atrodami šeit.
  • Eiropas Sociālo tiesību pīlārs un pilsoniskā sabiedrība datos atrodami šeit.
Sīkāka informācija par sociālās ietekmes mērījumiem: “Proposed Approaches to Social Impact Measurement”
Papildus informācija Eiropas KomisijasEiropas sociālās integrācijas uzņēmumu sadarbības tīkla vietnēs, kā arī pētījumi par sociālo uzņēmējdarbību Latvijā pieejami šeit.

Rezumējums

Sociālā uzņēmējdarbība ir uzņēmējdarbības (biznesa) veids, kad uzņēmums ražo preces vai sniedz pakalpojumus ar mērķi risināt sociālo problēmu, nevis gūt finansiālu labumu uzņēmuma īpašniekiem. Uzņēmums peļņu nesadala starp īpašniekiem, bet iegulda sabiedrībai sociāli nozīmīgu problēmu risināšanā vai arī uzņēmumā tiek nodarbinātas sociāli neaizsargātas sabiedrības grupas. Sociālo uzņēmumu risināmo problēmu loks ir daudzveidīgs. Tie rada darba vietas īpašām personu grupām (piem., invalīdiem vai no darba tirgus izkritušām personām), risina vides jautājumus vai problēmas izglītības nozarē, piedāvā inovatīvus veidus, kā veicināt iedzīvotāju līdzdarbību.

Sociālie uzņēmumi darbojas pēc tiem pašiem principiem kā ikviens klasisks uzņēmums, jo piedāvā kvalitatīvus, konkurētspējīgus produktus un pakalpojumus, kurus cilvēki vēlas pirkt. Šāds uzņēmums ir finansiāli un ekonomiski ilgtspējīgs, tā darbību neuztur ziedojumi.  Godīga attieksme pret darbiniekiem ir viens no būtiskākajiem rādītājiem, kas raksturo sociālu uzņēmumu. Darbinieki saņem darba tirgum atbilstošu un samērīgu atalgojumu. Arī vides jautājumi ir būtiski – uzņēmuma darbībai jāatstāj uz apkārtējo vidi pēc iespējas mazāka ietekme.
Sociālajam uzņēmumam var būt dažādas juridiskās formas un modeļi: piem., kooperatīvs, brīvprātīga apvienība, bezpeļņas apvienība, fonds, peļņas vai bezpeļņas uzņēmējsabiedrība.
Sociālās uzņēmējdarbības piemēri: